• Ana Sayfa
 • Portal
 • Yönetim Kadrosu
 • Marka Tescil
 • [-]
  Tur Arkadaşı


  Konuyu Oyla:
  • Toplam: 7 Oy - Ortalama: 3.43
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Dünyanın Yeni 7 Harikası
  08-07-2014, 06:38 PM,
  #1
  Rainbow  Dünyanın Yeni 7 Harikası
  Dünyanın Yeni Yedi Harikası, İsviçre'de bir organizasyon tarafından cep telefonu ve İnternet aracılığıyla yapılan bir oylama sonucunda, Dünyanın Yedi Harikası'na alternatif olarak seçilmiştir.
  Unesco ise bu seçimi, oy kullananların şahsi görüşlerini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini ve klâsik Dünyanın Yedi Harikası listesinin korunmaya ve benimsenmeye devam edileceğini açıklamıştır. Unesco'nun belirlemiş olduğu Dünyanın Yedi Harikası ;
  1 - Keops Piramidi
  2 - Babil'in Asma Bahçeleri
  3 - Zeus Heykeli
  4 - Rodos Heykeli
  5 - İskenderiye Feneri
  6 - Kral Mausollos'un Mezarı (Halikarnas Mozolesi)
  7 - Artemis Tapınağı
  'ydı bildiğimiz üzere. fakat bu yedi harikadan sadece günümüzde Keops Piramidi ayaktadır. Diğerleri yangın ya da deprem gibi nedenlerle yok olmuşlardır.

  Şimdi ise gelin İsviçre'de düzenlenen organizasyon sonuçlarına göre Dünyanın Yeni Yedi Harikasını inceleyelim.

  1-Çin Seddi:
  p71r.jpg"
  Yapımına 2 bin 227 yıl önce başlanan ve günümüzde UNESCO tarafından koruma altına alınan dünyanın en uzun abidesi, Pasifik Okyanusu'ndan Orta Asya'ya kadar uzanıyor Büyük Çin Seddi, mevcut surları birleştirilmiş bir savunma sistemi şeklinde birbirine bağlamak ve Çin'i Moğol saldırılarından korumaya için inşaa edilmişti İnsan eliyle bugüne dek yapılmış en büyük ve uzaydan görülebilen tek abide olan anıtın yapımında binlerce kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

  2-Ürdün'deki Petra Antik Kenti:
  aeq5.jpg
  Arab Çölü'nün bir ucunda bulunan Petra, Kral IV Aretas'ın (MÖ 9 MS 40) imparatorluğu döneminde Nabataean'ın muhteşem başkenti idi. Su teknolojisi konusunda uzman olan Nabateanslılar, şehirlerini büyük su kanalları ve su hazneleriyle donatmışlardır Greko-Roman örneklerine uygun olarak tasarlanmış bir amfiteatr 4 bin kişiyi ağırlayacak kapasitededir Bugün Petra'nın Mezar Sarayı, 42 metrelik Helen sitili El-Deir Manastırı'nın tapınak duvarıyla Orta Doğu kültürünün göz kamaştıran bir örneğini oluşturmaktadır.

  3-Brezilya'daki Kurtarıcı İsa Heykeli:
  4o8b.jpg
  Heykel 38 metre yüksekliğinde ve Rio de Janeiro şehrine tepeden bakan Corcovado Tepesi'nin üzerine yerleştirilmiştir Brezilyalı Heito da Silva Costa tarafından tasarlanan ve Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından gerçekleştirilen bu anıt, dünyanın en çok tanınan anıtlarından biridir Yapımı 5 yıl süren heykel Ekim 1931'de açılmıştır Yılda 18 milyon turisti kollarını açarak karşılayan heykel, şehrin ve Brezilya halkının sıcaklığının sembolü haline gelmiştir.

  4-Meksika'daki Chichen Itza Piramidi:
  xr2y.jpg
  Chichen Itza Piramidi (MÖ 800 öncesi) Yucatan Yarımadası, Meksika Chichen Itza, Maya medeniyetinin ekonomik ve politik merkezi olarak hizmet vermiş en meşhur Maya tapınak sitesidir Değişik yapıları Kukulkan piramidi, Chac Mol Tapınağı, Bin Kolonlar Geçidi, Tutukluların Oyun Sahası bugün dahi harikulade bir mimari alan ve mekân düzenleme göstergesi olarak kendini göstermektedir Piramidin kendisi Maya tapınaklarının en sonuncusu hiç şüphesiz en büyüğüdür.

  5-Peru'daki Machu Picchu Antik Kenti:
  klbw.jpg
  Inka İmparatoru Pachacutec 15 yüzyılda Manchu Picchu ("Eski Dağ") olarak bilinen dağda bulutlar içinde bir şehir inşa ettirmiştir Bu muhteşem yerleşim merkezi And platosundan başlayarak balta girmemiş Amazon ormanlarının Urubamba Nehrine kadar uzanmaktadır İnkalar tarafından çiçek hastalığı salgınından dolayı terkedilmiştir İspanyolların İnka İmparatorluğunu ele geçirmelerinden sonra şehir üç yüz yıl boyunca "kayıp" olarak kalmış ve 1911 yılında Hiram Bingham tarafından tekrar bulunmuştur.

  6-Roma Coliseum'u:
  k0dps.jpg
  Roma şehrinin merkezinde bulunan bu muhteşem amfi tiyatro başarılı lejyonerlerin ve Roma İmparatorluğu'nun onuruna inşa edilmiştir Dizayn tasarımı bugün dahi geçerli olan bir anıttır ve yapılışından 2 bin yıl sonra modern stadyumlar Coliseum'un orijinal tasarımından etkilenmektedir Bugün, filmler ve tarih kitaplar vasıtasıyla bu arenada seyircilerin beğenisine sunulan acımasız dövüşler ve oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz.

  7-Hindistan'daki Taç Mahal anıt mezarı:
  5f2jf.jpg
  Bu çok büyük anıt cami beşinci Müslüman Moğol İmparatoru, Jahan Şahın emir üzerine, vefat eden çok sevdiği karısının hatırasına ve onuruna inşa edilmiştir Her yıl yaklaşık 3 milyon ziyaretçinin gezdiği beyaz mermerden yapılan saray, duvarlarla çevrili bahçelerin içinde yer almaktadır Tac Mahal Hindistan'da Müslüman sanatının en mükemmel bir mücevheri olarak kabul edilmektedir Daha sonra İmparatorun burada hapsedildiği ve Tac Mahal'i koğuşunun sadece küçük bir penceresinden gördüğü söylenmektedir.

  Arkadaşlar Dünya'nın bu muhteşem yeni yedi harikası olarak belirlenen yerlere gideniniz varsa bu yerler hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşırsanız sevinirim.

  Ara
  Cevapla


  Hızlı Menü:


  Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi