• Ana Sayfa
 • Portal
 • Yönetim Kadrosu
 • Marka Tescil
 • [-]
  Tur Arkadaşı


  Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  Kuzey Işıkları'nı izleyebileceğiniz yerler
  21-09-2015, 07:24 AM, (Son Düzenleme: 21-09-2015, 08:06 AM, Düzenleyen: Gokhan.)
  #1
  Kuzey Işıkları'nı izleyebileceğiniz yerler
  Kuzey Işıklarını (Aurora Borealis) izleyebileceğiniz yerler;

  Aurora-Dec15-Ole-Salomonsen.jpg


  Kutup ışıkları ya da Aurora Borealis, Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır.

  Aurora sözcüğü Roma Şafak Tanrıçası’nın adından gelmektedir. Boreas’da Yunanca'da kuzey rüzgârına Pierri Gassendi tarafından 1621'de verilen addır. Cree (kri) halkı bu ilginç olaya Ruhların Dansı adını vermişler. Avrupa'da orta çağlarda auroraların Tanrıdan işaretler olduğuna inanılırmış. (Wilfried Schröder, Das Phänomen des Polarlichts, Darmstadt 1984).
  Bu ışımalar, genellikle geceleri gözlemlenir, ağırlıklı olarak iyonosferde meydana gelir. Kutup aurorası ya da kutup ışıkları olarak da anılır. Bu olgu yaygın olarak 60 ve 72 derece kuzey ve güney enlemleri arasında görünür, bu da arktik ve antarktik kutup dairelerinin içine düşer.
  Kuzey enlemlerde bu etki aurora borealis(ya da kuzey ışıkları) olarak adlandırılır. Aurora borealis'in görünme olasılığı, kuzey manyetik kutbuna yaklaştıkça artar. Manyetik kutbun yakınlarında oluşan auroralar tam 90 derece, ancak uzaktan kuzey ufkunu yeşilimsi bir parlaklıkla, bazen de güneş alışılmamış bir yönden doğuyormuş gibi soluk bir kırmızıyla aydınlatırlar. Aurora borealis sıklıkla gün dönümlerinde oluşur.


  İskoçya, Büyük Britanya
  Ülkenin kuzeyinde yer alan Caithness sahili Aurora'yı izleyebileceğiniz en iyi yerler arasında gösteriliyor. Eğer ışıkları izlemek dışında başka aktivitelerle de ilgileniyorsanız, Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı uğrayabileceğiniz yerler arasında.


  Kanada
  Kanada, Kuzey Işıkları'nın görülebildiği bir çok bölge içermesiyle de Aurora avcıları için harika bir seçenek. Kuzey Işıkları, Yukon, Saskatchewan, Kuzeybatı Eyaletleri (Northwest Territories) Newfoundland, Nova Scotia ve İngiliz Kolombiyası (British Columbia) gibi ülkenin birçok bölgesinde izlenebilir.


  İzlanda
  Laponya'nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen'de Kuzey Işıkları'nı size özel camdan inşa edilmiş Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Odanızda harıl harıl yanan odun ateşiyle ısınıp saunada terlerken ışıkları izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve farklı bir deneyim sunuyor.


  Norveç
  74. ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard'ın arktik bölgenin içinde yer aldığını söyleyebiliriz. Yolunuz Norveç'e bağlı bu adaya düşerse, Kasım ve Şubat ayları arasında Kuzey Işıklarını gözlemleme şansınız yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız, ışıkları görme şansınız o kadar artacak. Eğer Svalbard'a hiç gün ışığı almadığı "Polar Gece"  dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız da daha yüksek olacak.


  İsveç
  Reykjavik halen Kuzey Işıkları'nı görebileceğiniz en uygun fiyatlı ve erişilebilir yerlerden biri olma özelliğini koruyor. Buarada Kuzey Işıkları'nı görmek dışında yıl boyunca sıcaklığını koruyan Mavi Lagün'ü ziyaret etmek ya da kar aracıyla Game of Thrones'un çekildiği mekanları gezmek de hoşunuza gidebilir.

  Finlandiya
  Laponya'nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgesindeki Kakslauttanen'de Kuzey Işıkları'nı size özel camdan inşa edilmiş Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

  .

  TUR ARKADAŞI FORUM
  http://www.turarkadasi.com
  gokhanaysoy@gmail.com
  Ara
  Cevapla


  Konu ile Alakalı Benzer Konular
  Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Heart İtalya gorulecek yerler tugbayildiz08 2 3,879 22-03-2017, 05:16 PM
  Son Yorum: Gezmek Güzel
    Dubaide gezilecek yerler Mehmetonen 1 2,954 01-03-2014, 11:51 PM
  Son Yorum: Gokhan

  Hızlı Menü:


  Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi